20 Yaş Dişi Çekilmeli mi Çekilmemeli mi ?

En son çıkan dişlerimiz 20 yaş dişleridir. Aslında ağız sağlığı açısından da tehlikeli olabilmektedirler. Peki 20 yaş dişleri çekilmeli mi, yoksa çekilmemeli mi?

20 Yaş dişlerinde en büyük sorunlar genel olarak çene kemiği darlığı nedeniyle dişlerin tamamen gömülü, kısmen sürmüş ya da anormal pozisyonda sürmesi şeklindedir. En çok sorun olayı ise çürümüş 20 yaş dişleridir. Tam süremedikleri için  önündeki dişe baskı yapmaya başlar ve diş eti arasına yemek atıkları  kaçması sonucu bakteri üremesiyle iltihaplaşır. Bu sayede apse ve çürük oluşumu olmaktadır.

20 yaş dişi

20 Yaş Dişi Çekilmeli mi Çekilmemeli mi ?

20 yaş dişleri ağız içinde yer bulamadığından aslında çene kemiği içinde gelişmeye başlar. Bu tür durumlarda iltihap gelişebiliyor ve kist, tümör oluşumuna engel olmak için 20 yaş dişi çekilmesi gerekiyor. Gene olarak 20 yaş dişleri %85 oranında çekilmesi gerektiği istatistiklerde hesaplanmıştır.

20 Yaş Dişi Ne Zaman Çektirilmeli

Genç yaşlarda yapılan işlemler teknik açısından daha kolay olmakla birlikte iyileşme zamanıda daha hızlı olmaktadır. Ayrıca genç yaşlarda 20 yaş diş kökleri oluşumunu tamamlamadığından çekilmesi daha kolay olacaktır.

 

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , , ,
Eklenme Tarihi: 9 Ekim 2016

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

G-BKBD9DVWYT