En iyi üniversiteler

8 yorum
440

Üniversiteleri akademik ve saygınlık ölçütlerine göre sıralayan Times Higher Education, Türkiye’den 5 üniversiteye ilk 40 arasında yer verdi. Sonuçları bugün açıklanacak sıralamada ODTÜ 22. sırada listeye giren ilk üniversite oldu. Onu 28. sırada Bilkent, 31. sırada Koç, 37. sırada Boğaziçi ve 38. sırada İTÜ izledi. İlk sıra ise Japonya’dan Tokyo Üniversitesi’nin. Japonya 22 yükseköğretim kurumuyla en iyi temsil edilen ülke. THE, Birleşmiş Milletler tanımı doğrultusunda Türkiye’nin listede Ortadoğu ülkeleri arasında İran, İsrail, Lübnan, Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri ile birlikte yer aldığını vurgulayarak, “5 üniversitesiyle Türkiye, en iyi temsil edilen Ortadoğu ülkesi” diye konuştu.

HE editörü Phil Baty, Türkiye’nin Ortadoğu’da güçlü bir araştırma merkezi oluşturduğunu belirterek “Asya sıralamasında Türkiye’nin tüm kıta üzerindeki güçlü pozisyonunu görebiliyoruz. Özellikle tıp alanında öne çıkan Türkiye, 2000’de 5 bin ve 2009’da da 22 bin civarı akademik yayınla üretkenlik alanında giderek daha büyük adımlar atıyor” ifadesini kullandı.

Sıralama kurumların gelir ve yatırımı, öğretim, öğrenim ortamı, atıflar, yayın sayısı, gelir ve saygınlık, kurumdaki yabancı öğrenci ile akademisyen sayısı gibi 13 ayrı kritere göre yapıldı. Bilgiler veri bankası Thomson Reuters tarafından analiz ve sınamadan geçirildi.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , ,
Eklenme Tarihi: 12 Nisan 2013

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

En iyi üniversiteler (8 Yorum)

  1. Paylaşımlarınızın devamını dilerim. her gün en az bir kere sitenizi ziyaret ediyorum. Kolay gelsin.

G-BKBD9DVWYT