Fazla Kilolara Lida

  Manşet, Sağlık - Yaşam    16 Kasım 2014
11 Yorum

Buğday, pirinç, mısır, çavdar ve yulaf gibi tahıl tanelerinin kabuklarından ve özünden ayrılmamış ve işlenmemiş haline tam tahıl diyoruz. Tam tahıllar lif yapısı, B vitamini ve mineraller açısından zengindir. Günümüzde tahıllar, rafine edilerek, kepeğinden ve faydalı kısımlarından ayrılmış bir halde pazara sunuluyor. Kepeğinden ayrılmış beyaz unun fiberi %78, vitamin B ve E %74, minerali %69 oranında azalır. Bu tahıl grubu lida zayıflama diyetleri sırasında aşırı olmamak şartı ile tüketilebilir.

Sebze ve meyve tüketiminin kanser ve kalp damar hastalıklarını önlediğine dair yapılmış yüzlerce çalışma var. Çalışmalar, hububat grubunun sebze ve meyve grubu gibi insan sağlığına olumlu bir etkisinin olmadığını gösteriyor. (Aksine yemek borusu kanserini artırdığı yönünde bazı çalışmalar söz konusu.)

Pirinçten bahsederken kabuklu pirinçle beyaz pirinci birbirinden ayırmak gerekir. Ülkemizde kabuklu pirinç tüketilmez ama beyaz pirinç pilavı sofraların vazgeçilmezidir. Harvard Tıp Fakültesi’ nin 2010 tarihinde yaptığı bir çalışmada, 197 bin kişinin yemek yeme alışkanlığı gözden geçirilmiş, haftada beş tabak pirinç pilavı yiyenlerin şeker hastalığına yakalanma riskinin %17 arttığı görülmüştür. Haftada iki tabak beyaz pirinç pilavı yemek bile, şeker hastalığı riskinin %11 artırması anlamına geliyor. Bu yüzden kabuksuz pirincin mümkün olduğu kadar az yenilmesinde büyük fayda vardır.

Bakliyat grubu iki nedenle sofranızın temel besin maddelerinden biri olmalıdır: Birincisi proteinden zengin olması, ikincisi de bol miktarda lif ihtiva etmesidir. Hayvansal proteini azaltanların bakliyata ağırlık vermesi iyi olur.

252 okunma

Etiketler : , , ,

  Benzer Yazılar


  Yorumlar

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yapına Yorumlar (11)