Instagram Arama Geçmişi Silme

6 yorum
311

Facebook ailesinin en genç ferdi olan Instagram hızlı yükselişini sürdürmeye devam ediyor. Nisan 2012′de Android kullanıcılarıyla buluşan popüler fotoğraf paylaşım uygulaması resmi olarak açıklanmasa da 100 milyon kullanıcı sayısını geride bıraktığı tahmin ediliyor. Araştırma şirketi ComScore’un raporuna göre Instagram 7,3 milyon günlük ziyaretçi sayısı ile 6,9 milyon ziyaretçiye sahip olan Twitter’ı geride bıraktı.

Uygulamayı kullanım açısından iOS ve Android versiyonları her ne kadar aynı olsada bazı noktalarda farklılık gösterebiliyor. Son zamanlarda kişisel bloguma, Google Play Store Instagram uygulaması altındaki yorumlar ve çevremdeki Android kullanıcıları tarafından yöneltilen soruların en başında uygulama içerisinden yaptıkları kişi ve hashtag aramalarını nasıl silecekleri konusunda oluyor.

iOS kullanıcıları için uygulamanın içerisinden şu adımları takip ederek silebilirler;

Profil Sekmesi > Sağ Üst Köşeden Ayarlar Simgesi > Seçenekler (Options) > Arama Geçmişini Temizle (Clear Search History)

Fakat aynı durum Android uygulaması için geçerli değil. iOS uygulamasındaki Clear Search History seçeneği malesef Andorid uygulaması için halen aktif değil. İlerleyen günlerde bir güncelleme ile aktif hale geleceğini tahmin ediyorum.

Instagram yardım sayfasında bu konu ile ilgili olarak yapılan açıklamada; uygulamadan çıkış yapılıp (Log Out) tekrar giriş yapıldığından (Sign In) arama geçmişinin temizleceği belirlitiyor. Ama bu yöntemi uyguladığımızda başarısız oluyoruz. Ön bellek temizleyici programları kullandığımızda uygulamanın başkaları tarafından paylaşılmış olan fotoğraflar silinmekte. Arama geçmişi hala duruyor.

Peki uygulamanın arama geçmişi nasıl silinecek ?

Aslında uygulama tamamen kaldırıldığında aramalar ve tüm bilgiler siliniyor. Fakat tekrar kurmaya kalktığınızda (yedek almadığınızı varsayıp) Google Play Store’dan indirmeniz size 18 mb. veriye ve zaman kaybına neden olacaktır. Eğer aşağıdaki adımları uygularsanız yaptığınız kişi ve hashtag aramalarının geçmişini hızlı bir şekilde silebilirsiniz.

telefonunuzdan sıraysıyla Ayarlar > Uygulamalar > Uygulamaları Yönet > Instagram > Verileri Temizle adımlarını uygulayın.

Not: Bu işlem sonucunda Instagram ön belleniğiniz ve kullanıcı giriş bilgileriniz silinecektir. Uzun süre uygulamaya otomatik giriş yaptığınız için kullanıcı bilgilerinizi tekrar gözden geçirmelisiniz. Şahsen ben üçüncü denememde hatırladım giriş bilgilerimi 🙂 Hesabınızın ve fotoğraflarınızın verileri temizleme işlemi sonucu silinmesi söz konusu değil.

Bu işlemin ardından tekrar Instagram uygulamasına aynı kullanıcı bilgileriniz ile giriş yapın

Giriş yaptıktan sonra profil sekmenizden, sağ üst köşedeki arama simgesine geldiğinizde daha önceden yaptığınız kişi ve hashtag aramalarının silindiğini göreceksiniz.

Sosyal Medyada Paylaş Facebook Twitter Google+

Etiketler: , , , ,
Eklenme Tarihi: 1 Kasım 2014

Facebook Yorumları

Konu hakkında yorumunuzu yazın

Instagram Arama Geçmişi Silme (6 Yorum)

  1. İşte bu sabahtan beri google da bunu arıyordum bu sitede buldum teşekkür ederim.

G-BKBD9DVWYT